Skocz do zawartości

• Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Zaloguj korzystając z Windows Live Log In with Google Logowanie »
Projekt - Świetlik LED

Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Semerchet   

Semerchet

Gadacz

• 64 postów
  • 0 tematów
  • 0,00 PonCoins
    • :
  • Miejscowość: Koszalin

Reputacja:
0

Napisano 08 grudzień 2013 - 07:03

Na początku chciałbym podziękować koledze Piotrowi alias Elsoft za pomoc w rozwiązaniu problemu włącznika, oraz Piotrowi alias Pietia za wytłumaczenie działania elementów użytych w projekcie. Udało mi się pokonać wszystkie problemy. Na filmie jest to w postaci "pajęczynki", wystarczy to umieścić w spławiku.

Jak to wykonałem:
Do zrobienia potrzebna będzie lutownica, tranzystor (34 gr), rezystor (20 gr), dioda led (30 gr) (pamiętajmy że dioda ma nóżkę dodatnią i ujemną), kawałek rurki termokurczliwej (10 cm) oraz wkrętarka do przerobienia spławika. Te koszty są niewielkie. Najdroższe są baterie. Jak co polutować to widać na schemacie i rysunkach.

gh1231.png

Najwięcej pierdzielenia było z opracowaniem koszyczka na baterie. Do śrubki dolutowałem kawałek przewodu, podgrzałem lekko dół przewodu termokurczliwego. Wsadziłem tam śrubkę, włożyłem baterie a na górę dałem nakrętkę z małą śrubką. Później to zgrzałem. Samo się docisnęło. Lekko dokręciłem śrubkę i stworzył się idealny koszyczek. Pewnie zapytacie o ciężar. W końcu to najważniejsze. Najwięcej ważą baterie. Ale i to nie problem ponieważ umieszczając to w spławiku możemy zostawić mały bąbelek powietrza. Zrekompensuje nam ciężar. @Elsoft podesłał film z pokazem jak to działa:

Rozwiązanie ze schematu jest zrobione na zasadzie czujnika zanurzenia (czujnika brań). Im głębiej tym jaśniej świeci. Dioda zapala się po zetknięciu z wodą. Wszystko można pomontować na klej lub tak jak Ja. Rozgrzałem lutownica klej na gorąco i wszystko pozalewałem. Kolega @Elsoft opowiadał, że taka konstrukcja wytrzymała mu dwa sezony. Jak by to nie liczył jest o wiele tańsze niż standardowy świetlik chemiczny.
Zamiast baterii zegarkowych można użyć gotowej, przystosowanej do spławików z diodą. Słowo kluczowe do szukania w internecie to - LCP-435. Poniżej przedstawiam schemat tranzystora:

gh2131.png

Projekt podobno ktoś opatentował. Nie wiem jak to się ma do domowej dłubaniny. Życzę miłej zabawy i dziękuje kolegom za pomoc. Semerchet

Użytkownik Mdx edytował ten post 23 maj 2014 - 10:45

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników